Dzień Liczby Pi

pi 2114 marca (3.14) obchodziliśmy "Dzień Liczby π". W ramach obchodów święta uczniowie ZSEiT odkrywają ją i bawią się realizując własne pomysły, bo Liczba Pi ma niejedno oblicze.

Na Facebooku przejrzyj naszą infografikę i zobacz, czego jeszcze nie wiesz o liczbie "π"

https://fb.watch/4weQAyOSV8/

"Dzień Liczby π" to święto obchodzone corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych (lokalnie w Polsce). Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi (π), jako że data "14 marca" zapisywana jest w USA jako "3.14".

Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco, z inicjatywy Larry’ego Shawa. W języku angielskim słowa pi oraz pie (ciasto, placek) mają taką samą wymowę, a placki często są okrągłe. Z tego powodu w Dniu Liczby Pi podawanymi daniami są pizza pie (placki pizzy), apple pie i inne podobne ciasta.