Świadkowie historii

dialog2Emerytowany nauczyciel historii naszej szkoły p. Jan Dąbski jest potomkiem rodziny Grzesiuków, która otrzymała honorowy tytuł: "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" - najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie osobom i rodzinom, które z narażeniem własnego życia ratowały Żydów z Holokaustu podczas II wojny światowej.

sprawiedliwiFeliks i Aniela Grzesiukowie oraz ich córka Adela w latach 1939 – 1944 udzielili schronienia młodej wdowie Racheli Gipsz i jej dwóm synom Jakubowi i Bencjonowi. Grzesiukowie ukrywali rodzinę Gipszów w swoim domu, początkowo w piwnicy, następnie w kryjówce na strychu. Gipszowie przetrwali okupację pod opieka Grzesiuków i wyjechali do Izraela. Obydwie rodziny utrzymują przyjacielskie kontakty do dnia dzisiejszego.

Relacja Adeli i Jana Dąbskiego »

RELACJA TEXT i AUDIO »