Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych im. ks. Stanisława Staszica w Chełmie

W hołdzie bohaterom KOP

82. rocznica bitwy pod Wytycznem - w hołdzie bohaterom Korpusu Ochrony Pogranicza

Przy Kopcu Chwały Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Wytycznie w czwartek 30 września odbyły się obchody 82. rocznicy bitwy, która 1 października 1939 roku rozegrała się w rejonie tej miejscowości. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej i modlitwy ekumenicznej, po których miały miejsce uroczyste przemowy i apel poległych. Na zakończenie wydarzenia przy Kopcu Chwały złożono wieńce i kwiaty.

Bitwa pod Wytycznem była jedną z ostatnich walk w kampanii wrześniowej 1939 roku. Na przełomie września i października 1939 roku zgrupowanie żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, dowodzone przez generała Wilhelma Orlik-Rückemanna, stawiło tu opór atakującym od wschodu oddziałom pancernym Armii Czerwonej. Był to ostatni akcent obrony polskich Kresów Wschodnich. Po całodziennych walkach dowódca grupy KOP rozkazał odwrót. Żołnierze przedostali się do lasów, gdzie rozpoczęli walkę konspiracyjną.

W bitwie zginęło około 100 polskich pograniczników, a kilkuset zostało rannych lub dostało się do niewoli. Po walkach pod Wytycznem czerwonoarmiści w sposób bestialski obeszli się z rannymi. Rozstrzelano kilku polskich żołnierzy wziętych do niewoli, a około 300 zaginęło bez śladu. 

W miejscu bitwy znajduje się obecnie cmentarz, na którym spoczywają polegli pod Wytycznem. Jest też symboliczny kopiec upamiętniający bohaterskich żołnierzy KOP.

Obchody upamiętniające 82. rocznicę bitwy pod Wytycznem zorganizował Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie wraz z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej. Całość odbyła się pod patronatem honorowym ministra spraw wewnętrznych i administracji M. Kamińskiego, komendanta głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG T. Pragi oraz wojewody lubelskiego, L. Sprawki.

W ramach kształtowania pamięci historycznej nasza szkoła co roku uczestniczy w wydarzeniach rocznicowych. ZSEiT reprezentował Poczet Sztandarowy w składzie: Mateusz Piędzia kl.2k, Dominik Zagożdżan kl.3Rp, Mateusz Sitarz kl.3Rp, Kacper Kryszczuk kl.3Ep,

 

  • 1
  • 2
  • 3

Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych
im. ks. Stanisława Staszica
ul. Jagiellońska 29
22-100 Chełm 
Szkoła: tel. (82) 563 28 38
Internat: tel. (82) 563 21 17
Sekretariat:
sekretariat@zseit-chelm.pl

librusfbytemail

Dyrektor:
tel. (82) 560 51 50
dyrektor1@zseit-chelm.pl
Wicedyrektor:
tel. (82) 563 09 45
wicedyrektor@zseit-chelm.pl
Kierownik administracji:
kierownik@zseit-chelm.pl

teamsbipckziu