W Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbyła się konferencja informacyjno-promocyjna, związana ze zbliżającym się uruchomieniem Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej, które jest najnowocześniejszym kompleksem gospodarczym we Wschodniej Polsce.
W przedsięwzięciu udział wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, rządowych agencji, których zadaniem jest m.in. wspieranie polskich przedsiębiorców, a także przedstawiciele szkolnictwa wyższego i oświaty oraz lokalnego biznesu. Podczas spotkania omówiono szanse i perspektywy, jakie niesie ze sobą powstanie CHCAG.
Na coraz większą atrakcyjność gospodarczą Chełma wskazała Pani Dorota Cieślik, zastępca prezydenta Chełma. Podkreśliła, że magazyny i biurowce mieszczące się w CHCAG będą do dyspozycji przedsiębiorców już od stycznia przyszłego roku. Podczas konferencji informacje dotyczące form wsparcia dla przedsiębiorców przedstawił Marian Cąpała z Agencji Rozwoju Przemysłu, a Monika Kisiel, reprezentująca Polską Agencję Handlu i Inwestycji, opowiedziała o działalności prowadzonej przez instytucję. O wsparciu i internacjonalizacji lubelskich MŚP w ramach działalności Enterprise Europe Network mówił z kolei Tomasz Kuraś z Politechniki Lubelskiej.
Podsumowaniem były panele dyskusyjne, dotyczące szans Chełma w kreowaniu i przyciąganiu nowych inwestycji, w których udział wzięli przedstawiciele miasta, lokalnego biznesu i szkolnictwa zawodowego. Rozmówcy podkreślali atuty miasta, zachęcające młodych ludzi do łączenia swojej przyszłości zawodowej z Chełmem. Wskazali, że Chełm to nie tylko przyjazne miejsce do życia, ale również miasto wielkich inwestycji, atrakcyjne dla inwestorów, o strategicznym położeniu.
Reprezentująca naszą szkołę doradca zawodowy, Małgorzata Kołodziejczyk, zwróciła uwagę, że Chełm to miasto dynamicznego rozwoju w kluczowych dla regionu branżach - transporcie i energetyce. Nazwa naszej szkoły oddaje profil kształcenia zawodowego, który uwzględnia aktualne i perspektywiczne potrzeby lokalnego oraz regionalnego rynku pracy. ZSEiT wspólnie z lokalnymi przedsiębiorcami kształci fachowców w nowoczesnych zawodach, zapewniając młodym ludziom możliwość zatrudnienia. Podkreśliła również, że powstające Chełmskie Centrum Aktywności Gospodarczej to również szansa na własną działalność gospodarczą dla logistyków, spedytorów, elektryków, teleinformatyków, mechatroników.
W tym ważnym dla całej społeczności Chełma wydarzeniu uczestniczyli uczniowie kl.3 Lp.