Wspomnienie o Adolfie Popielnickim, dyrektorze w latach 1973 - 1977
Adolf Popielnicki urodził się 18 kwietnia 1928 roku w Majdanie Leśniowickim, pow. Chełm. Szkołę podstawową ukończył na poziomie VI klasy w 1944 roku. Po zdaniu egzaminu wstępnego został przyjęty do Gimnazjum i Liceum Mechanicznego w Chełmie, które ukończył w 1950 roku otrzymując świadectwo dojrzałości i prawo używania tytułu "Technik Mechanik".
W latach 1950-1951 ukończył Państwowy Wyższy Kurs Techniczno - Pedagogiczny we Wrocławiu - uzyskał prawo do nauczania w szkołach i kursach zawodowych.
Od 1951 roku rozpoczął pracę pedagogiczną w szkołach zawodowych. Pierwszą nakazem pracy rozpoczął w ZSZ w Łęcznej, powierzono mu też funkcję p.o. dyrektora. Po dwóch latach ze względu na brak mieszkania (założył rodzinę) przeniósł się do Chełma i podjął pracę jako nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Chełmie, w której pracował do 1970 r.
W latach 1970-1980 został powołany na stanowisko zastępcy dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych Kombinatu Cementowego "Chełm" w Chełmie, po dwóch latach awansował na stanowisko dyrektora tej szkoły, pracował do przejścia na emeryturę w 1986 roku. Był dyrektorem ZSZ Nr 5 w Chełmie. W latach 1973-1977 odbył studia magisterskie w zakresie mechaniki z wynikiem bardzo dobrym Uzyskał tytuł magistra mechaniki.
Mgr Adolf Popielnicki pracował w zawodzie nauczyciela od 1950 roku, w tym kilka lat na kierowniczych stanowiskach.
Za duży wkład pracy i osiągnięcia w dziedzinie nauczania i wychowania otrzymał w 1973 roku Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania II stopnia, Złoty Krzyż Zasługi w 1976 roku za dwudziestoletnią pracę nauczyciela.
Był wieloletnim aktywistą ZNP począwszy od członka, pełnił kolejno funkcje: skarbnika, wiceprezesa i prezesa ogniska ZNP nr 11 przez dwie kadencje. Był członkiem prezydium Miejskiej Rady ZNP. Zadania swoje wykonywał sumiennie. W 1976 roku otrzymał Złotą Odznakę ZNP - za aktywną pracę w ZNP. Był członkiem prezydium Wojewódzkiej Sekcji Szkolnictwa Zawodowego w Chełmie.
W pracy zawodowej stosował nowe, nowatorskie metody nauczania, dużo pracy poświęcał na wychowanie młodzieży. Wykazywał duże umiejętności organizatorskie, chętnie podejmował prace społeczne. Należycie wywiązywał się z podjętych przez siebie obowiązków. Cieszył się dużym uznaniem młodzieży.
Był wielkim miłośnikiem muzyki, grał na instrumentach klawiszowych (pianino, fortepian, akordeon).
Zmarł nagle 27 sierpnia 2003 roku.
Jadwiga Popielnicka